تحلیل از آینده بازار مسکن

تحلیل از آینده بازار مسکن
تحلیل از آینده بازار مسکن

تحلیل از آینده بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، با وجود کاهش نسبی قیمت مسکن در سراسر تهران، فایل‌ های نا متعارف هنوز به عنوان ویروس در این بازار خود نمایی می‌ کند، مالکانی که حدود ۳۰ درصد از فایل ‌های عرضه را در اختیار دارند حاضر به کاهش قیمت‌ های پیشنهادی نیستند.

بازار مسکن در مسیر کاهش قیمت قرار گرفته و بنا به گفته کارشناسان تا مدتی این روند ادامه خواهد داشت و سپس به ثبات می ‌رسد. بعد از آن احتمالا بر اساس ملاک قرار دادن رکود قبلی حداقل ۱۵ فصل طول می‌کشد تا این بخش از رکود خارج شود.

مطابق آخرین برآورد ها قیمت مسکن و دلار نسبت به شهریور ماه سه سال قبل در حالت تعادل قرار گرفته ‌اند. قیمت مسکن در مرداد ماه ۱۳۹۸ نسبت به مردادماه ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۰۴ درصد و قیمت دلار در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور ماه ۱۳۹۵ حدود ۲۱۷ درصد افزایش را به ثبت رسانده ‌اند. این بالانس قیمتی نشان می ‌دهد که فعالان حرفه ‌ای متوجه نقطه اوج قیمت بازار مسکن شده و این بخش را ترک کرده‌ اند.

اولین نشانه‌ های افت قیمت‌ های پیشنهادی در تیر ماه امسال بروز  کرد و بر اساس اعلام واسطه ‌های ملکی، نرخ‌ های پیشنهادی از سوی مالکان پول لازم ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافت. با این وجود هنوز توهم قیمتی، بخصوص در بین مالکان واحد های لوکس وجود دارد.

با این وجود هم‌ اکنون بازار مسکن به نقطه‌ ای رسیده است که تقاضای واقعی مسکن به جهت محدودیت در توان خرید به پایین‌ ترین حد خود رسیده است. هم‌ چنین تقاضای سودا گران به این دلیل که منفعتی از جهت افزایش قیمت‌ ها ندارد دچار عقب‌ گرد نیز شده است.

بنا بر اظهارات کارشناسان بازار مسکن،  در بازار مسکن قابلیتی برای رشد قیمت وجود نخواهد داشت، چرا که مهم‌ ترین محرک بازار مسکن یعنی توان تقاضا به شدت کاهش یافته است. تنها در صورت افزایش نرخ ارز می ‌توان رشد قیمت اسمی و نه رشد واقعی قیمت مسکن را متصور شد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: