تداوم رشد قیمت ها در بازار آهن

تداوم رشد قیمت ها در بازارآهن
تداوم رشد قیمت ها در بازار آهن

تداوم رشد قیمت ها در بازار آهن

هفته ای که گذشت برای بسیاری از فعالان بازار آهن بسیار پر التهاب و نگران کننده بود. موج بلند افزایش قیمت ها این سوال را در ذهن آنها به وجود آورد که، چه اتفاقی سبب گشته تا قیمت ها از 100 تا  بیش از 300 تومان در تمامی مقاطع افزایش یابد؛ مخصوصا در حوزه ورق که جهش بزرگی را تجربه کرد.

اگر به نرخ دلار داخلی، به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر بی نظمی بازار نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که  نهایتا 20 %  از نوسان را می توان به آن مرتبط دانست و اگر به نرخ جهانی ورق  هم نیم نگاهی داشته باشیم،  در می یابیم که روند آن کاهشی بوده است، پس چرا در بازار داخل آتش بر جان تولیدکننده های واقعی و مصرف کنندگان نهایی افتاده است ؟! چرا؟! 

روز گذشته قیمت میانگین کشف شده تختال(اسلب) با فرض 5درصد افزایش از نرخ شمش خوزستان، 51.549ریال  شد که افزایش 530 تومانی با آخرین نرخ کشف شده خود داشته است و در مقایسه با با نرخ میانگین فروش ورق B سیاه ضخیم کشف شده اختلاف 400 تومانی داشته که اصلا  منطقی به نظر نمی‌رسید! همین افزایش 500 تومانی در نرخ اسلب می‌تواند موجب تشدید روند صعودی قیمت‌ها در بازار شود. مشخص نیست به چه دلیل بهای اسلب در بورس کالا کشف نمی‌شود و از نرخ شمش خوزستان قیمت گذاری اسلب صورت می گیرد! از این رو در هفته ای که گذشت در حوزه انواع ورق وضعیت به این ترتیب بود که، ورق های ضخیم سیاه به قیمتی بالای 8000 تومان، ورق های گالوانیزه موجود در انبار با رشد 500 تومانی در محدوده ی 11000 تومان و ورق روغنی با حکم ورق طلا در بازار آن در جریان بودند. 

کارشناسان معتقدند که حجم معاملات در ماههای پایانی سال طبق روال سالیان گذشته بخصوص در اسفندماه کاهش خواهد داشت. از این رو بیشتر محصولات تحویلی در اسفندماه  با کاهش خریدار روبه رو خواهد شد و احتمال تعدیل قیمت ها نیز اندکی به چشم می خورد. به هرحال جلسات و تصمیماتی که مسئولین در وزارتخانه می گیرند تا کنون نتوانسته  در کوتاه مدت بر بهبود بازار تاثیر بگذارد ولی شاید در بلندمدت موجب تثبیت و تعدیل قیمت های افسارگیسخته گردد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (5)

  • احمد
    احمد1398/11/23 - 04:05 پاسخ

    خجالت آوره والله میلگرد به این قیمت نمی ارزه

  • سجاد
    سجاد1398/11/19 - 09:53 پاسخ

    خدا عالم به امور است من تو این سودجویی ها و گران فروشی های آهن همه چیزم رو از دست دادم عاقبت شما هم تو همین آهن ولی گداخته و مذابش جواب پس میدید.

  • بی خانمان
    بی خانمان1398/11/18 - 07:19 پاسخ

    ایا فریاد رسی هست اخه چقدر قیمت میلگرد باید افزایش پیدا کنه که طمع این کارخانه داران و دلالان راسیر کنه مگه گناه مامردم چیه چه جرمی انجام دادیم که هیچ کسی حاظر به کنترل قیمت میلگرد نیست چرامسئولین مثل کبک سرشون رادربرف کردندودرخواب خرگوشی تشریف دارند به خدامسلمون اخه این گرانی میلگرد هم حدی داره مردم قدرت خریدی براشون نمونده دیگه به خدابسه این کشور دیگه جای زندگی کردن نیست چند روز دیگه نوبت ما هم میشه ما هم اونجا تلافی میکنیم فعلا که توپ تو زمین مسئولین ومدیران مربوط هست تامیتونید به مردم ضعیف جامعه بتازید که یک وقت به پست ومقام شما لطمه ای وارد نشه خدای هم هست

  • صادق غلامیان
    صادق غلامیان1398/11/17 - 22:28 پاسخ

    تورو خدا در گیرو دار سود بیشتر فقط یه لحظه به مصرف کننده نهایی مثل من که در اوج جوانی با هزار امید خواستم یه کارگاه بزنم، که با این شرایط برام آرزو شده فکر کنید

  • سامان
    سامان 1398/11/17 - 21:36 پاسخ

    مایه تاسف هست

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: