قیمت آهن در ثبات و سکون

قیمت آهن در  ثبات و سکون

بر مبنای واقعیت موجود در بازار آهن و فولاد داخلی کشور، نرخ فولاد در بازار داخلی با مکانیزم ریالی و براساس ضریبی از نرخ معاملاتی شمش تعیین می‌شود اما در شرایط فعلی تأثیر نوسانات ارز و جو روانی حاکم بر جامعه که همه بازارهای کشور را تحت تأثیر قرار داده نمی‌توان نادیده گرفت...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد از ابتدای هفته تاکنون تحت تأثیر جو روانی ناشی از اخبار توافقات و سیگنال‌های مثبت آن، در غالب زیرمجموعه‌های بازار داخلی همچنان در ثبات و آرامش است و قیمت روز آهن در برخی مبادی فروش کاهش جزئی داشت.

بازار ارز هم روند نسبتا ثابتی داشت و قیمت دلار همچنان در کانال 49 هزار تومانی معامله ‌شد. به این صورت که هر دلار بازار آزاد که در ابتدای روز 49 هزار و 600 تومان قیمت داشت در پایان روز روی 49 هزار و 300 تومان بسته شد.

بررسی اوضاع بازار آهن

آنچه این روزها در بازار آهن مشاهده می‌شود حاکی از افزایش حجم عرضه‌ها در بورس و بازار است اما عمق معاملات کاهش یافته و تقاضا نیز افت محسوسی دارد. در همین راستا قیمت روز تیرآهن دیروز در برخی مبادی ثابت اعلام شد اما در کارخانه و بنگاه قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها با کاهش 50 تا 100 هزار تومانی همراه بود.

قیمت روز قوطی آهن، پروفیل در و پنجره، قیمت پروفیل مبلی و انواع پروفیل‌ها نیز نسبتا روند ثابتی داشتند و شماری از کارخانه‌ها نیز با کاهش 200 تا 500 تومانی همراه بودند؛ پروفیل 2 میلیمتر عمدتا بین 35 تا 36 هزار تومان به فروش رسید. قیمت لوله آهنی، لوله داربستی، لوله مبلی و سایر لوله‌ها در کلیه مبادی فروش ثبات داشتند.

قیمت روز میلگرد آجدار در عمده مبادی فروش ثبات داشت در برخی شرکت‌ها هم کاهش 100 تا 300 تومانی مشاهده شد و کف قیمت میلگرد همچنان در کانال 25 هزار تومانی گزارش می‌شود. به عقیده بر کارشناسان با توجه به قیمت مواد اولیه و مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار، قیمت میلگرد حدود 500 تا 1000 تومان حباب منفی دارد که از جو روانی حاکم بر جامعه نشأت می‌گیرد.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی و سپری هم عمدتا با ثبات قیمت همراه بودند اما قیمت نبشی ناب تبریز و نستا در برخی ضخامت‌ها کاهش 200 تا 500 تومانی داشتند.

قیمت انواع ورق سرد و گرم نیز عمدتا کاهشی بودند به طوری که قیمت روز ورق آهنی در بخشی از بازار ثابت بود و در چند کارخانه هم کاهش 100 تا 500 تومانی داشت؛ همچنین قیمت ورق روغنی، ورق گالوانیزه، قیمت ورق شیروانی و انواع ورق‌های سرد بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

بدیهی است که نرخ محصولات نهایی فولادی در بازار آزاد براساس ضرایبی از نرخ شمش و آهن اسفنجی تعیین می‌شود اما آنطور که از اوضاع بازار آهن و نوسانات قیمت آهن آلات برمی‌آید، نرخ دلار، جو روانی ناشی از اخبار سیاسی مثبت که بر جامعه حاکم شده بیشترین تأثیر را در قیمت آهن کیلویی دارد.

براساس آمار از بورس کالا امروز حدود 265 هزار و 890 تن محصول فولادی عرضه می2‌شود که از این میزان حدود 159 هزار و 190 تن شمش عرضه می‌شود که نرخ پایه آن 20 هزار و 386 تومان در نظر گرفته شده است. گفتنی است قیمت کف شمش در عرضه امروز کاهش 235 تومانی داشته و قیمت سقف شمش حدود 1000 تومان افزایش دارد که به نظر می‌رسد مربوط به عرضه‌های اعتباری هفته گذشته است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: سایه رکود تقاضا بر بازار آهن

گفتنی از 35 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده در بورس دیروز تنها 1500 از آن معامله شد که رقمی معادل 4 درصد است. گفتنی است طبق آمار میزان تولید این محصول در دو ماه گذشته در مقایسه با ایام مشابه سال 1401 حدود 2.8 درصد افزایش داشته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • دکتر  جعفرپور گرگستانی
    دکتر جعفرپور گرگستانی 1402/04/04 - 22:50 پاسخ

    چطور نوشتی قیمت اهن در ثبات و سکون؟ الان ثبات نیست مجدد بررسی کنید

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.