نمودار قیمت تیرآهن در سال 1401

عوامل موثر در روند تغییرات نمودار قیمت تیرآهن 1401
نمودار قیمت تیرآهن در سال 1401

برای اطلاع از تغییرات قیمت آهن آلات، از جمله تیرآهن نیاز است که همواره نمودار نوسانات قیمتی این محصول را ملاحظه نمایید که در اینجا نمودار تیرآهن 12،14و 16 ذوب آهن مورد تحلیل قرار گرفته است و جهت دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان حرفه ای آهن پرایس تماس حاصل فرمایید. 

آهن پرایس: تیرآهن یکی از محصولات فلزی کاربردی در ساختمان سازی است که این نوع پروفیل باهدف تحمل نیروهای حاصل از لنگر خمشی و برشی در اسکلت ساختمان ها استفاده می شوند. تیرآهن ها پروفیل های 12 متری هستند که به خوبی در برابر بارهایی که فشار عمودی یا لنگر خمشی دارند مقاومت می نمایند. نمای ظاهری این پروفیل ها I یاH  شکل است که  بستگی به محل کاربرد آنها که توسط مهندسین پروژه مشخص می گردد که کدامیک از این دو نوع تیر استفاده گردد. چرا که باری که بر تیرآهن وارد می شود را تیر به دیوارها،ستون ها و... منتقل می نمایند.

عوامل موثر در روند تغییرات نمودار قیمت تیرآهن 1401

به طور کلی نرخ تیرآهن، در قیمت تمام شده ی اسکلت بندی و در نهایت  ساختمان سازی  تاثیرزیادی دارد وعوامل متعددی در قیمت تیرآهن، هاش و لانه زنبوری اثرگذار است که توصیه ما به فعالان صنعتی و ساختمانی رصد نمودارهای بازه های زمانی مختلف قیمتی این محصول و همچنین بررسی عوامل دیگری همچون نرخ دلار، جو سیاسی منطقه، هزینه سوخت، قیمت سنگ آهن، میزان عرضه و تقاضا و .... می باشد. البته وزن شاخه های تیرآهن در کارخانه های مختلف متفاوت است که بر اساس کیفیت و وزن این شاخه ها نیز قیمت هر شاخه تیر می تواند متفاوت باشد، که توصیه می شود با توجه به محل استفاده خود و تعداد طبقات ساختمان خود وزن تیرآهن ها را از جدول وزنی فلزات در سایت آهن پرایس بررسی بفرمایید.

تیرآهن 12 ذوب آهن اصفهان بهار 1401


 تحلیل نمودار تیرآهن 12 ذوب آهن اصفهان

 در ابتدای سال جاری در تاریخ 14 فرردین ماه نرخ تیر 12 ذوبی  روی قیمت کیلویی 2میلیون و 600 هزار تومان قرار داشت، در این بازه زمانی نرخ دلار افزایشی و صعودی بود و  در محدوده ی 26هزار و950 تومان بود.این قیمت ها در هفته دوم فروردین ماه و در بازار نیمه تعطیل رویت شد که در این بازه زمانی قیمت شمش نیز در محدوده قیمتی 15 هزار و 400 تومان اعلام قیمت می شد.

 در فروردین ماه با توجه به افزایش میزان نقدینگی و بالا رفتن نیاز دولت به منابع ارزی بیشتر برای واردات مواد اولیه و نهاده ها پیش بینی کرده بودیم که نرخ ارز صعودی خواهد شد و در آن روزها نیز مذاکرات برجام نیز معلق مانده بود. از سوی دیگر وزارت صمت در پایان سال 1400 در جهت تنظیم بازار و پیش گیری از افزایش قیمت آهن آلات، عوارض صادراتی را اعمال کرده بودکه این نظریه هم در همان ابتدای امر کاملا مشخص بود که در شرایط تورمی کشور این تصمیم اثر مثبتی در جهت کنترل قیمت ها نخواهد داشت بلکه منجر به برهم خوردن توازن در بازار آهن و فولاد خواهد شد.  

همانطور که در نمودار نیز مشاهده می نمایید در ابتدای اردیبهشت ماه نیز نرخ هرکیلو تیرآهن در محدوده قیمتی2میلیون و600 هزار تومان قرار داشت و بازار کج دار مریز به ثبات نسبی ادامه می داد البته این ثبات نسبی توام با برخی ریز نوسانات از جمله افزایش قیمت 50 تومانی در بخش کیلوفروشی و افزایش 10هزار تومانی در بخش شاخه فروشی رویت می شد.در این بازه زمانی نرخ دلار روی قیمت 27هزار و 930 تومان قرار داشت در واقع از هفته دوم فروردین ماه تا ابتدای اردیبهشت نرخ تیرآهن نوسان چندانی نداشت اما نرخ ارز شیب صعودی را طی کرد.

در روزهای اولیه اردیبهشت ماه اختلاف قیمت فاحشی بین محصولات فولادی در بازار آزاد و بورس کالا مشاهده می شد و قیمت ها در بورس کالا با قیمتی بالا اعلام می شد و هیچ متقاضیی در بورس برای خرید وجود نداشت و توازن میزان عرضه و تقاضا بهم خورده بود.در روز های پایانی اردیبهشت ماه قیمت تیرآهن حرکت شارپ داشته وهرشاخه تیرذوبی 12 روی قیمت شاخه ای 2 میلیون و 845 هزارتومان قرار گرفت که در این بازه زمانی نرخ دلار نیز روی قیمت 30هزار و 550 تومان بود.

در این بازه زمانی قیمت تیرآهن همسو با همه محصولات بازار آهن افزایشی بود به گونه ای که هر شاخه تیرآهن افزایش نرخ 10 الی 100 هزار تومان را تجربه کرد. این افزایش قیمت ها ناشی از عدم توازن در میزان عرضه و تقاضا و همچنین افزایش نرخ دلار بود در حالیکه که در این بازه زمانی در بازارهای جهانی نرخ محصولات بازار آهن ریزشی و در حال کاهش بود. 

اما مساله این است که این افزایش قیمت در کشور ما ناشی از قانون همبستگی بازارهاست که در شرایطی که اقتصاد کشور تورمی شده و قیمت کالاها افزایش چشمگیری داشته نمی توان از بازار آهن انتظار کاهش قیمت داشت. در تاریخ 24 خردادماه قیمت هر شاخه تیرآهن 12 ذوبی روی قیمت 2میلیون و 900 هزار تومان قرار داشت و این قیمت همزمان با نرخ دلار 32 هزار و 500 تومان بود که در این بازه زمانی در واقع تیرآهن همسو با جو بازار بود و افزایش چشمگیری را تجربه کرد در این بازه زمانی افزایش نرخ دلار همزمان با کاهش میزان عرضه ها در بورس کالا رقم خورد چرا که متقاضیان سرمایه ای با نگرانی افزایش بیشتر قیمت ها روانه بازار شدند و اقدام به خرید کردندو خرید هیجانی توام با افزایش قیمت بود.

پس از تاریخ 29 خرداد ماه تا به کنون بازار تیرآهن شیب کاهش قیمتی را در پیش گرفت. در 13 خردادماه تیرآهن 12 ذوب روی قیمت شاخه ای 2میلیون و 360 هزارر تومان قرار گرفت که در این روز نرخ دلار نیز 31هزار و 800تومان بود و با بررسی بازار داخلی و جهانی می توانیم پیش بینی نماییم این دست نوسانات سینوسی پیوسته تکرار خواهد شد چرا که در شرایط کنونی گرفتار رکود تقاضا شده ایم  از سوی دیگر خواه ناخواه تورم و رکود در آمریکا و همچنین کاهش رشد اقتصادی چین بر شرایط دامن خواهد زد. 

فراموش نکنیم در شرایط کنونی نرخ فولاد جهانی رکودی است و سیگنالها بر بازار داخلی ایران و افزایش نگرانی فولادسازان بسیار موثر است. در شرایط فعلی شانس مذاکرات در قطر نیز از دست رفت و محل و زمان بعدی مذاکرات هنوز اعلام نشده است. این بازه های زمانی تحلیلی در مورد سایز سایزهای تیرآهن نیز صادق است و در اینجا لازم دانستیم نمودار تیرآهن 16 و 18 اصفهان را نیز بیاوریم.

نمودار قیمت تیرآهن14 ذوب آهن اصفهان را نیز مشاهده نمایید: 

تیراهن 14 ذوب آهن اصفهان

نمودار قیمت تیرآهن 16 ذوب آهن اصفهان را نیز مشاهده نمایید: 
 

نمودار تیرآهن 16 ذوب آهن اصفهان

در ادامه می توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید: بررسی مشخصات تیرآهن ذوبی

 

سخن پایانی 

همواره عوامل متعددی در نرخ آهن آلات موثر بوده اند و برای داشتن خرید موفق نیاز است که هر شرکت ساختمان سازی یک مشاور خرید محصول برای خود برگزیند که از صفر تا صد مراحل تهیه آهن آلات از نظر بازه زمانی مناسب خرید و تحلیل بازار و پیش بینی نرخ آهن آلات راهنمایتان باشد. امیدواریم توانسته باشیم در امر خرید تیرآهن به عنوان یک شرکت پر قدرت عرضه کننده آهن یاریگر شما مهندسان و مشاوران ساختمان سازی باشیم. 

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 4 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (11)

 • برشکاری اعظم
  برشکاری اعظم1401/04/22 - 12:41 پاسخ

  تیرآهن یزدی چرا تو بازار نیست؟

 • ساده
  ساده1401/04/22 - 12:40 پاسخ

  قیمت تیراهن حباب داره الان

 • علی ثابت قدم
  علی ثابت قدم1401/04/15 - 21:10 پاسخ

  این تحلیل برای من خیلی کارامد بود اگر ممکنه تحلیلهای این چنینی بیشتر باشه ، مثلا بردی قیمت میلگرد ،پروفیل ، و .... الان توسانات قیمت تیرآهن را کامل متوجه شدم

 • اصغری
  اصغری1401/04/15 - 16:16 پاسخ

  تیرآهن لانه زنبوری هم کار میکنید؟ سایز 14 چند؟

 • میر سلیمانی
  میر سلیمانی 1401/04/15 - 16:13 پاسخ

  قیمت تیراهن نسبت به چند روز پیش بالا رفته ایا تا چند روزه دیگه کاهشی هست یا نه خریدمو انجام بدم

 • یاغی پور
  یاغی پور1401/04/15 - 16:10 پاسخ

  هاش داخلی چه سایزایی داریم ؟

 • فدایی
  فدایی1401/04/15 - 16:08 پاسخ

  تیرآهن 12ذوبی چند؟

 • جهرمی
  جهرمی1401/04/15 - 16:07 پاسخ

  تیراهن فولاد یزد هم دارید ؟

 • ابوالفضلیان
  ابوالفضلیان1401/04/15 - 16:06 پاسخ

  تیر آهن قیمت ذوب آهن رو به کاهش هست یا افزایش؟

 • محرری
  محرری1401/04/15 - 16:04 پاسخ

  سلام لیست قیمت تیر آهن کارخانه ذوب آهن و ماهان رو میخواستم

 • جمالی
  جمالی1401/04/15 - 16:01 پاسخ

  قیمت تیرآهن ذوب آهن و قیمت تیر آهن یزد قیمت تیراهن کرمانشاه در کل چقدر اختلاف داره؟

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: