نوسانات نرخ بازار مسکن

نوسانات نرخ بازار مسکن
نوسانات نرخ بازار مسکن

نوسانات نرخ بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، براساس نوسانات ۱۲ ماهه نرخ مسکن شهر تهران، روند رشد سالانه قیمت، نزولی است و برخی کارشناسان، رکود غیر تورمی تا پایان سال جاری را محتمل‌ترین سناریو برای بازار مسکن شهر تهران می ‌دانند. فروردین ماه کف نرخ و تیرماه سقف نرخ مسکن شهر تهران در بازه هفت ماهه بوده است. آمار دفتر اقتصاد مسکن نشان می‌دهد پس از تیر ماه نرخ مسکن در پایتخت با دو افت ماهیانه ۳.۱ و ۳.۵ درصد مواجه شده و در مهر ماه رشد اندک یک درصد را به ثبت رسانده است.
لذا گزارش آبان که در پایان ماه منتشر می ‌شود تا حدودی می‌ تواند وضعیت آینده بازار را ترسیم کند. هر چند برآورد می‌ شود اگر رشد عجیب و غریبی در نرخ مناطق ۱ تا ۳ پایتخت رخ ندهد احتمالا روند کلی بازار در آبان ماه کاهشی خواهد بود، زیرا شش منطقه‌ مصرفی تهران که بیش از نیمی از معاملات در آن صورت می‌گیرد، در مهرماه ۱۳۹۸ با افت ۲ تا ۱۲ درصد نرخ مواجه بودند.
اما افزایش غیر منتظره ماهیانه نرخ در مناطقی از تهران هم چون منطقه یک با رشد ۷.۶ درصد، منطقه دو با رشد ۹ درصد و منطقه هشت با رشد ۴.۳ درصد کمک کرد تا معدل کل یک درصد نسبت به ماه قبل افزایش یابد. با این حال کارشناسان هیچ نوع چشم‌ انداز افزایشی در بازار مسکن متصور نیستند.
عمده کارشناسان معتقدند محتمل ‌ترین سناریو در بازار مسکن آن است که اواخر امسال معاملات مقداری افزایش پیدا کند اما رشد نرخ رخ نخواهد داد. از نیمه بهمن ماه سال جاری معاملات افزایش پیدا می‌کند، آن هم به این دلیل که معمولا اقتصاد ایران هر ساله به شکل سیستماتیک با تورم مواجه می‌ شود و مردم این موضوع را در نظر می‌گیرند و بعضی افراد هر طور شده یک خانه می‌خرند که از گرانی سال بعد در امان باشند.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: