پیش بینی قیمت آهن تا پایان تابستان

پیش بینی قیمت آهن تا پایان تابستان

با تخلیه هیجانات افزایشی قیمت ورق گرم و قیمت قوطی پروفیل، شاهد کاهش نرخ این محصولات و ارائه برخی تخفیفات زیر پوستی در برخی مبادی فروش هستیم. از طرفی احتمال اتصال برق صنایع فولادی در نیمه شهریور وجود دارد که این امر در کنار تعطیلات مصادف با اربعین احتمالا به تشدید رکود در بازار آهن داخلی منجر خواهد شد...

آهن پرایس: گزارش‌ها از بازار آهن داخلی حاکی از ثبات قیمت روز اهن الات در غالب مبادی فروش است و تنها در چند کارخانه کاهش جزئی قیمت‌ها مشاهده شد.

قیمت دلار روز گذشته تا حدودوی نوسان افزایشی داشت به این صورت که هر دلار در ابتدای روز 49 هزار تومان بود در اواسط روز به 48 هزار تومان نیز رسید اما نهایتا افزایش یافت و در بازار آزاد 49 هزار و 300 تومان مبادله شد.

بررسی اوضاع بازار آهن

قیمت روز میلگرد براساس آمار در غالب مبادی فروش با ثبات همراه بود اما در تعدادی از کارخانه‌ها حدود 100 تا 300 تومان کاهش قیمت داشتند ولی گویا برخی از مبادی بیش از 300 تومان تخفیفات زیرپوستی ارائه می‌کردند.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان با ثبات تا برخی کاهش قیمت‌ها همراه بود که در هر شاخه‌ حدود 50 تا 80 هزار تومانی برآورد شد.

قیمت روز پروفیل، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل صنعتی و سایر پروفیل‌ها ثابت اعلام شدند. طبق نمودار قیمت پروفیل این محصول در مرداد ماه با وضعیت ثابت و پایداری همراه بود؛ بطوریکه در پایان مرداد بسته به نوع ورق مصرفی گیلان یا مبارکه؛ قیمت قوطی آهن تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلیمتر حدود 34 تا 34500 هزار تومان برآورد شد.

اما از ابتدای شهریور ماه تنها در مدت 3 روز افزایش قیمتی حول و حوش کیلویی هزار تومان (ورق گیلان) تا 1500 تومان (ورق مبارکه) اتفاق افتاد که دلیل آن کمبود نسبتا شدید ورق ضخامت 2 میلیمتر در بازار اعلام شد؛ طی دو روز گذشته نیز پس از افزایش ناگهانی و چشمگیر قیمت قوطی، این بازار ثابت بود و قیمت هر کیلو پروفیل حدود 35 تا نزدیک 36 هزار تومان برآورد شد.

شنیده‌ها حاکی است گویا به دلیل روند نزولی قیمت ورق تخفیفات زیرپوستی شروع شده و احتمالا در روزهای آتی شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها و تخلیه این افزایش قیمت هیجانی باشیم.

همانطور که اشاره شد قیمت ورق سیاه مبارکه و کاویان با کاهش 100 تا 300 تومانی در برخی ضخامت‌ها همراه بود و سایر کارخانه‌ها هم قیمت‌ها را ثابت نگه داشتند. شنیده‌ها حاکی است که گویا طی دو روز گذشته حجم بارگیری ورق رول ضخامت 2 میلیمتر از فولاد مبارکه بطور محسوسی افزایش یافته است که به کاهش قیمت ورق 2 میلمنجر شده است.

قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق استیل و سایر ورق‌های سرد هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و قیمت ناودانی اروپایی و قیمت سپری در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد. قیمت روز لوله مانیسمان، قیمت لوله صنعتی و قیمت لوله داربست و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که روز گذشته از 21 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده حدود 20 هزار تن مورد استقبال قرار گرفت. قیمت این محصول در هر کیلو حدود 12 هزار و 956 تومان برآورد شد که گویا نسبت به قیمت پایه افزایش 0.9 درصدی دارد.

امرزو نیز حدود 109 هزار و 670 تن شمش بلوم در بورس عرضه می‌شود که قیمت پایه آن در هر کیلو حدود 20 هزار تومان در نظر گرفته شده است که بیانگر افزایش 0.5 درصدی قیمت شمش نسبت به آخرین عرضه است، اما حجم این محصول نیز حدود 17 درصد کاهش دارد.

همچنین حدود 4 هزار تن ورق سرد، هزار تن ورق گالوانیزه G و 40 هزار تن تختال C عرضه می‌شود.

در رابطه با عرضه شمش امروز باید گفت همانطور که اشاره شد امروز حجم عرضه‌ این محصول کاهش دارد اما احتمالا با استقبال خوبی مواجه شود. با این حال نمی‌توان انتظار داشت تغییری در بازار مقاطع پایین دست زنجیره فولاد ایجاد کند البته معاملات شمش بلوم بورسی در چند هفته گذشته مؤید این امر است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار میلگرد زیر بار رکود

در بررسی روند بازار در روزهای آتی می‌توان اینگونه گفت که احتمال دارد از نیمه‌های شهریور ماه محدودیت مصرف برق صنایع برطرف شود و عرضه‌های شمش نیز به حالت عادی برگردد.

نکته بعدی که بازار در دو هفته آتی با آن مواجه است احتمال تشدید رکود بازار آهن است. طبق تجربه سال‌های گذشته همزمان با ایام اربعین و افزایش سفرها معاملات محصولات فولادی نسبتا قفل می‌شود و شاهد تعمیق رکود در بازار آهن و فولاد داخلی هستیم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 3 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.