پیش بینی قیمت آهن تا پایان مهر

پیش بینی قیمت آهن تا پایان مهر

با توجه به کاهش استقبال از شمش بلوم در عرضه بورس کالای دیروز، کاهش قیمت‌ جهانی فولاد، اصلاح قیمت‌ها در کلیه بازارهای مالی کشور و کاهش چشمگیر تقاضا و رکود ساخت و ساز به ویژه در فصل سرما، احتمال دارد در روزهای آتی با روند نزولی قیمت آهن آلات مواجه باشیم...

آهن پرایس: روز دوشنبه روند ثابت و خطی قیمت روز آهن در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن تداوم داشت اما در برخی حوزه‌ها به طور جسته و گریخته اصلاح قیمت آهن مشهود بود.

بازار ارز نیز کماکان روند کاهشی داشت و تا مرز کانال 50 هزار تومان هم اصلاح شد؛ در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد حدود 50 هزار و 300 تومان مبادله شد.

تحلیلی بر بازار آهن و فولاد

بازار آهن و فولاد ایران همچنان در رخوت و سستی به سر می‌برد و این روزها معاملات چندانی مشاهده نمی‌شود، در همین راستا روز گذشته نیز قیمت روز میلگرد در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما شماری از مبادی فروش هم با کاهش 100 تا 400 تومان قیمت میلگرد همراه بودند. قیمت میلگرد میانه 150 تومان کاهش داشت و حدود 23.500 تومان اعلام شد؛ قیمت میلگرد نیشابور ثابت اعلام بود و در هر کیلو 23.860 تومان گزارش شد.

قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد فولاد زاگرس

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد امیرکبیر

قیمت میلگرد فایکو

23.700

23.400

23.800

23.700

قیمت روز تیرآهن هم در بیشتر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد ولی قیمت تیرآهن اصفهان در برخی سایزها بین 10 تا 50 هزار تومان کاهش داشت.

همچنین قیمت ورق آهن مبارکه و گیلان در برخی ضخامت‌ها کاهش 200 تا 500 تومانی داشت و چند کارخانه هم قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند؛ قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق رنگی شیروانی هم در غالب مبادی فروش با کاهش 400 تومانی همراه بوند.

روند کاهشی قیمت قوطی آهن، قیمت پروفیل در و پنجره، قیمت پروفیل مبلی و انواع قوطی پروفیل در عمده مبادی فروش متوقف شده است و تعدادی از کارخانه‌ها بین 200 تا 500 تومان اصلاح قیمت داشتند. قیمت پروفیل نیکان با 500 تومان کاهش در هر کیلو 36 هزار تومان اعلام شد.

قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌ها در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند، قیمت نبشی و قیمت ناودانی هم تقریبا در کلیه کارخانه‌ها ثبات داشتند و تنها کاهش 400 تومانی در قیمت نبشی نستا مشاهده شد.

گزارش‌ها از بورس کالای دیروز نیز از استقبال سرد و کم رمق از شمش بلوم حکایت داشت که البته عمده‌ترین دلیل آن را کنترل نظارتی بازارساز می‌توان دانست.

در همین راستا 238 هزار و 650 تن شمش بلوم عرضه شد که از این میزان 104 هزار و 405 تن به فروش رسید که با احتساب معاملات مچینگ رقمی معادل 49 درصد برآورد شد، قیمت شمش نسبت به هفته گذشته حدود 1.2 درصد کاهش داشت و در هر کیلو 19 هزار و 115 تومان ثبت شد. درحالی قیمت شمش کاهش یافت که آهن اسفنجی در عرضه هفته جاری با افزایش قیمت مواجه بود که این امر بیانگر افزایش کنترل و فشار روی فولادسازان است.

ورق گرم نیز عرضه شده نیز به طور کامل به فروش رسید که هر کیلو از آن 26 هزار و 188 تومان برآورد شد. از 1600 تن ورق گالوانیزه G هم حدود 400 هزار و 64 تن به فروش رسید. 40 درصد از 2 هزار تن ورق سرد B عرضه شده هم معامله شد. تختال SM هم به طور کامل به فروش رسید که معادل 100 هزار تن بود.

امروز نیز بورس کالا میزبان عرضه انواع ورق فولاد است که در عکس زیر اطلاعات آن درج شده است.

بنابر شواهد موجود احتمال می‌رود عرضه‌ شمش بورسی در هفته بعدی با ضریب منفی 5 درصد همراه باشد که این امر براساس فرمول شمش احتمالا به کاهش قیمت سایر مقاطع فولادی پایین دست منجر شود.

در رابطه با قیمت جهانی فولاد هم باید گفت قیمت بیلت صادراتی فوب دریای سیاه که در اواسط هفته با نوسانات افزایشی همراه بود در پایان هفته هر تن از آن 475 دلار اعلام شد. قیمت بیلت نیز در هفته گذشته کاهش داشت که علت آن را می‌توان به کاهش تقاضا و افزایش عرضه محصولات نهایی در چین نسبت داد.

قیمت بیلت صادراتی فوب ایران هم در محدوده 477 تا 475 دلار/تن اعلام شد. بنا براین آمار به طور کلی می‌توان گفت فولاد جهانی هم با کاهش چشمگیر قیمت همراه است. مضاف بر این افت قابل توجه تقاضا و تعمیق رکود در کشور و رکود ساخت و ساز به ویژه در فصل سرما، فاکتورهایی است که سیر نزولی قیمت روز آهن را ممکن است در هفته‌های آتی رقم بزند.

البته این پیش‌بینی زمانی محقق خواهد شد که رخداد سیاسی و تصمیمات خلق‌الساعه جدیدی اتفاق نیفتد؛ در این صورت در یک هفته آینده با سیر کاهشی قیمت آهن آلات مواجه خواهیم شد.

جایگاه متزلزل صنعت فولاد ایران

بهادر احرامیان عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در زمینه جایگاه متزلزل فولاد ایرام در منطقه اظهار نگرانی کرد و اظهار داشت که صنعت فولاد در کشور مزیت نسبی دارد و ایران در این زمینه رقابت مطلقی با سایر کشورها ندارد. به عنوان مثال در صنایع مانند نفت و گاز، ایران مزیت مطلقی دارد، چرا که کشورهایی با تکنولوژی بالا نمی‌توانند به اندازه ایران به منابع نفتی دسترسی داشته باشند؛ اما در صنعت فولاد اینگونه نیست. ایران باید در زمینه‌های تکنولوژی، فضای کسب و کار و زیرساخت‌ها به‌روز باشد تا بتواند رقبای خود مانند عمان، عربستان، ژاپن و آلمان را به تحدید بکشد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: خزان پاییزی در بازار آهن

وی تأکید دارد که موقعیت کشور در صنعت فولاد، مانند موقعیت نفت و گاز نیست و باید مقامات و ذی‌نفعان به این موضوع توجه کنند. اشتباهات یا سیاست‌های نادرست در این زمینه می‌تواند به تضعیف موقعیت ایران در بازارهای جهانی و داخلی منجر شود. همین امر بیانگر ضرورت توجه و اهمیت بیشتر مسئولان به توسعه صنعت فولاد کشور در بازارهای جهانی است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.