پیش بینی قیمت آهن در نیمه دوم سال

پیش بینی قیمت آهن در نیمه دوم سال

بازار آهن و فولاد در نیمه اول سال 1402 با ثبات نسبی و رکود همراه بود و تقاضا هم در این ایام افت چشمگیری داشت؛ کارشناسان معتقدند براساس شاخص‌های اقتصادی در نیمه دوم سال با افزایش قیمت‌ آهن آلات مواجه خواهیم شد...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد در آخرین روز کاری هفته نوسانات متعددی را تجربه کرد به این صورت که قیمت روز آهن در برخی از مبادی فروش ثابت اعلام شد اما در برخی حوزه‌ها قیمت‌ها کاهش داشت و برخی از مبادی فروش هم قیمت محصولات خود را افزایش دادند اما نهایتا روز پنجشنبه اکثر حوزه‌ها قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند.

بازار ارز در پایان هفته روند کاهشی داشت و قیمت هر دلار تا مرز 49 هزار تومان کاهش یافت اما روز پنجشنبه با افزایش جزئی همراه بود و در پایان روز 49 هزار و 400 تومان اعلام شد.

 محدوده نوسانات دلار در بازار آزاد در نقطه اوج خود در اوایل اسفند 1401 به مدت حدود 5 ماه به طور محسوس کاهش یافت، تا جایی که در اوایل مرداد ماه امسال به محدوده حمایت یکساله 48.5 تا 49.5 هزار تومان محدود شد.

این تغییرات در بازار نرخ ارز تا حدی قابل پیش‌بینی بود و به دلیل فضای مثبت در مذاکرات سیاسی و مهار نقدینگی اتفاق افتاده است که این امر به نظر می‌رسد به عنوان حمایتی از صنایع، بازار سهام و بازارهای صادراتی در نظر گرفته شده باشد. این تغییرات نشان می‌دهند که بازار نرخ ارز فعلاً در محدوده حداقل محسوب شده و ممکن است برای مدتی در این محدوده ثبات داشته باشد.

بررسی قیمت آهن در پایان شهریور

روز چهارشنبه ثبات و کاهش محدودی در قیمت میلگرد روز و قیمت تیرآهن مشاهده شد اما در برخی کارخانه قیمت میلگرد بین 100 تا 300 تومان کاهش داشت. روز پنجشنبه هم قیمت روز میلگرد در کلیه شرکت‌ها ثات اعلام شد. نرخ متوسط میلگرد در پایان هفته بین 23.600 تا 25 هزار تومان برآورد شد.

قیمت روز تیرآهن نیز در بخش شاخه‌فروشی و هم در بخش کیلوفروشی با ثبات قیمت همراه بود. قیمت روز نبشی و ناودانی و قیمت سپری هم کماکان در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

بازار قوطی و پروفیل در پایان هفته به نظر می‌آید کمی غیرشفاف و به هم‌ریخته می‌رسد، روز چهارشنبه شاهد افزایش 200 تا 500 تومان انواع قوطی آهن بودیم اما روز پنجشنبه قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل گالوانیزه، قیمت پروفیل Z در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

قیمت‌ پروفیل آهنی 2 میلیمتر در هر کیلو حدود ۳۷۱۰۰ تا ۳۷۷۰۰ تومان اعلام شد. قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله صنعتی و سایر لوله‌ها در پایان هفته بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

بازار تا حدودی با کمبود ورق ۲ میلیمتر روبه‌رو است که باعث افزایش نگرانی‌ها و نوعی نقص در بازار داخلی شده است. این مشکل به افزایش قیمت ورق سیاه در روز چهارشنبه و پنجشنبه شد؛ اما قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق رنگی و انواع ورق سرد در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

با توجه به تعطیلی پیش رو انتظار می‌رود که بازار همچنان ناپایدار باشد و این ناپایداری حداقل تا دوشنبه چندان شفاف نخواهد بود.

نیمه اول سال در حالی پایان یافت که به رغم پیش‌بینی‌ها کلیه بازارهای مالی به ویژه بازار آهن و فولاد داخلی در ثبات نسبی به سر بردند. با این حال اگر بخواهیم نیم سال پیش‌رو را از منظر شاخص‌های اقتصادی پیش‌بینی کنیم احتمال روند صعودی قیمت‌ها در بازار آهن دور از ذهن نیست اما تأثیر برخی عوامل درونی و بیرونی را که به طور حقیقی و روانی اوضاع بازارها را تحت تأثیر قرار می‌دهند را نمی‌توا نادیده گرفت.

از جمله مؤلفه‌های بنیادینی که ممکن روند بازار را تغییر دهد می‌توان به اخبار سیاسی اشاره کرد. در نیم‌سال گذشته اخبار سیاسی مثبت و منفی نقش بسیار پررنگی در کنترل بازار داشتند.

از طرفی دیگر افزایش نقدینی و تورم که در کلیه بازارهای مالی اثرگذار است در نوسان قیمت آهن آلات نیز بی اثر نخواهد بود، مضاف بر این کسری بودجه نیز عاملی است که ممکن است روند نوسانات بازار آهن را تحت الشعاع قرار دهد.

به طور کلی با اینکه انتظار می‌رفت در نیمه اول سال که به طور سنتی فصل ساخت و ساز رونق معاملات آهن و فولاد است، بازار آهن اوضاع مناسبی داشته باشد، اما با وجود رکود در بازار مسکن و کاهش ساخت و سازها، تقاضای سرمایه‌ای و تقاضای مصرفی در این ایام با افت چشمگیری همراه بود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: راه خروج بازار آهن از رکود

حال برخی عقیده دارند که فصل زمستان ممکن است این رکود عمق بیشتری پیدا کند اما در واقع باید گفت نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از اوضاع بازار آهن در فصل زمستان ارائه داد و باید دید پارامترهای اثرگذار بر بازار چه روندی خواهند داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی