کاهش کف قیمت آهن و میلگرد

کاهش کف قیمت آهن و میلگرد

روز سه شنبه تقریبا همه زیرمجموعه‌های بازار فولاد کشور کاملا آرام و ثابت بود و با توجه به لمس کف قیمت آهن آلات احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها کمتر است و ممکن است در بلندمدت قیمت‌ها ثابت اعلام شوند تا محرک جدیدی مانند رشد نرخ دلار، به تحریک بازار آهن منجر شود...

آهن پرایس: روز سه شنبه قیمت آهن آلات در همه زیرمجموعه‌های بازار آهن و فولاد داخلی در آرامش و ثبات نسبی اعلام شد و جز برخی نوسانات نسبی، سکوت و رکود کامل بر بازار حاکم بود.

قیمت دلار نیز نوسانات چندانی نداشت و در همان کانال 50 هزار تومانی معامله شد، در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد 50 هزار و 750 تومان به فروش رسید.

بررسی نوسانات بازار آهن

روز سه شنبه قیمت میلگرد آجدار در اغلب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما همچنان کاهش 50 تا 300 تومانی قیمت میلگرد در برخی از کارخانه‌ها هم مشهود بود.

طبق گزارش‌ها کف قیمت میلگرد روز گذشته حمایت کانال 23 هزار تومانی را از دست داد و در حال حاضر در کانال 22.800 تومان قرار دارد. به طور کلی قیمت میلگرد در محدوده 22.800 تا 25.000 قرار دارد، میانگین نرخ میلگرد 23.335 تومان اعلام می‌شود که به طور کلی در مقایسه با هفته گذشته حدود 300 تومان کاهش داشته است.

قیمت میلگرد 20 اصفهان با 50 تومان کاهش 24.900 تومان اعلام شد اما قیمت میلگرد نیشابور بدون تغییر بود و در هر کیلو 23.660 تومان به فروش رسید.

قیمت میلگردهای پرفروش

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگرد فولاد زاگرس

22.900

23.100

23.500

23.300

قیمت روز تیرآهن در بیشتر کارخانه‌ها با کاهش 20 تا 50 هزار تومانی همراه بود ولی قیمت تیرآهن اهواز ثابت اعلام شد.

قیمت ورق آهن نیز در غالب مبادی فروش روند ثابتی داشت اما قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه با افزایش 100 تا 500 تومانی همراه بود؛ همچنین قیمت ورق روغنی، قیمت ورق رنگی و قیمت ورق اسیتل در غالب شرکت‌ها کاهش 200 تومانی داشتند.

قیمت قوطی پروفیل، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل گالوانیزه و انواع پروفیل‌ها روز گذشته نیز افزایش داشتند و هر کیلو پروفیل ساختمانی 500 تا 1000 تومان در بیشتر کارخانه‌ها افزایش قیمت داشت اما در چند کارخانه هم ثبات قیمت مشاهده شد.

قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌های درزدار و بدون درز در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد؛ همچنین قیمت نبشی، قیمت روز ناودانی ایرانی و قیمت سپری هم در اغلب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت نبشی نستا با کاهش 200 تومانی همراه بود.

با توجه به کاهش تدریجی قیمت اغلب مقاطع فولادی و رسیدن به کف‌ها واقعی و روانی به نظر می‌رسد پس از این کاهش قیمت‌ها روند کُندی داشته باشد و عمدتا در کانال‌های فعلی تثبیت شوند.

بر همین مبنا به نظر می‌رسد کف قیمت شمش روی 19.500 تومان باقی بماند، همچنین کف قیمت میلگرد روی کانال 22 هزار تومان و قیمت نبشی و ناودانی هم روی 23.500 تومان تثبیت دهد. سایر بازارها همچون تیرآهن نیز با وجود مقاومت در کانال‌های فعلی به تبعیت از فضای کلی بازار به‌ناچار کاهش خواهد یافت و با بررسی اوضاع بازار آهن احتمال دارد تا بروز محرکه جدید به بازار مانند رشد نرخ دلار یا ورود تقاضای مؤثر در پایان سال، فعلا بازار آرام و کم تحرک باشد.

گزاش‌ها از بورس کالا حاکی است امروز 329 هزار و 365 تن مقطع فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که از این میزان حدود 277 هزار تن به میلگرد اختصاص دارد که قیمت آن 21 هزار و 76 تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین حدود 9 هزار و 274 تن نبشی با قیمت 21 هزار و 846 تومان، حدود 976 تن ناودانی با قیمت پایه 21 هزار و 658 تومان عرضه می‌شود؛ علاوه‌بر این 19 هزار و 300 تن نیز ورق گرم عرضه می‌شود که قیمت آن 26 هزار و 245 تومان در نظر گرفته شده است.

نحوه عرضه سیمان و فولاد در بورس تغییر می کند؟

با تشکیل کمیته سه‌جانبه در بورس کالا، احتمالاً روش عرضه محصولات مانند سیمان و فولاد تغییر خواهد کرد. این کمیته از مدیران وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان بازار سرمایه تشکیل شده است. هدف اصلی از تشکیل این کمیته تعطیلی بورس کالا نیست، بلکه به منظور بهبود شرایط عرضه و تجارت محصولات مانند سیمان و فولاد است.

مسائل اصلی در این بحث مرتبط با سیمان هستند. با توجه به وعده‌های دولت برای ساخت مسکن، نیاز به تغییر در روش عرضه سیمان در بورس کالا مطرح شده است. احتمالاً بخشی از سیمان خارج از بورس عرضه خواهد شد تا افراد و نهادهای خصوصی به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن دررکود فرسایشی

تاکنون دلالان بازار کالا به منافع شخصی خود عمل می‌کردند و این تصمیم به معنای اصلاح روش عرضه سیمان در بورس است. این تغییرات احتمالاً تأثیری در قیمت‌ها و شفافیت معاملات خواهد داشت. همچنین، تغییراتی در فرمول قیمت پایه نیز مطرح شده است تا بازار بهتری برای تأمین نیازهای مسکن و پروژه‌های ساختمانی ایجاد شود. این تغییرات انعطاف بیشتری در قیمت‌گذاری محصولات بورس کالا ایجاد خواهد کرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی