خروج فولاد از بورس کالا

خروج فولاد از بورس کالا

شنیده‌ها حاکی از احتمال حذف فولاد و سیمان از بورس کالا است که گویا هدف از آن کاهش و کنترل قیمت مسکن تقلی شده است اما هنوز خبری قطعی درباره این تصمیم منتشر نشده است...

آهن پرایس: روز شنبه با توجه به تعطیلی هفته جاری، بازار آهن روند نسبتا ثابت و آرامی داشت و قیمت روز آهن آلات در عمده مبادی فروش بدون تغییر عرضه شد اما در برخی حوزه‌ها کاهش و افزایش قیمت هم مشاهده شد.

بازار ارز نیز نوسان چندانی نداشت و قیمت دلار در نیمه کانال 49 هزار تومان متوقف شد و در پایان روز شنبه هم هر دلار در بازار آزاد حدود 49 هزار و 400 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن

قیمت میلگرد آجدار در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما کاهش 50 تا 300 تومانی هم در برخی کارخانه‌ها مشاهده شد.

قیمت میلگرد فولاد زاگرس با 100 تومان کاهش در هر کیلو 23 هزار و 900 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد نیشابور هم 100 تومان کاهش داشت که 24 هزار و 210 تومان معامله شد؛ قیمت میلگرد میانه هم 200 تومان کاهش داشت و در هرکیلو 23 هزار و 900 تومان گزارش شد.

براساس نمودار قیمت میلگرد در بازه شش ماهه که روی وبسایت موجود است می‌توان روند نزول تدریجی قیمت میلگرد آجدار را مشاهده کرد، در فصل بهار قیمت میلگرد و آهن نوسانات سینوسی بیشتری تجربه کردند اما در فصل تابستان نوسانات چندان چشمگیر نبود و سیر کاهشی همچنان تداوم داشت که این روند با تشدید رکود و خروج تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای همراه بود.

قیمت روز تیرآهن نیز عمدتا ثبات داشتند اما قیمت تیرآهن ذوب آهن، تیرآهن اهواز و فایکو در برخی سایزها حدود 10 تا 50 هزار تومان کاهش داشت.

قیمت روز ورق آهن در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد، اما قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی و قیمت ورق روغنی در غالب شرکت‌ها با افزایش 300 تومانی همراه بودند.

قیمت پروفیل نیکان و پروفیل کیان پرشیا ثابت بودند اما قیمت قوطی آهن، پروفیل مبلی و سایر پروفیل‌ها در غالب مبادی فروش با کاهش 300 تا 500 تومانی همراه بودند؛ همچنین قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی و انواع لوله‌ها با کاهش 300 تا 500 تومانی همراه بودند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی ایرانی، قیمت ناودانی اروپایی و قیمت سپری هم در عمده شرکت‌ها ثبات داشتند اما چند کارخانه با کاهش 100 تا 300 تومانی محصولات خود را عرضه کردند.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود 195 هزار و 210 تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل 165 هزار و 210 تن شمش بلوم است که هر کیلو از آن 19 هزار و 520 تومان قیمتگذاری شده است.

همچنین 5 هزار تن ورق گالوانیزه G با قیمت 40 هزار و 519 تومان و 25 هزار تن تختال C با قیمت 19 هزار و 510 تومان عرضه می‌شود.

فولاد و سیمان از بورس کالا خارج شود

اخبار ضدونقیضی که درباره بورس کالا شنیده می‌شود حاکی از احتمال حذف محصولات فولادی از بورس است که ممکن است آسیب‌هایی برای بازار فولاد و بازار سرمایه در پی داشته باشد.

در همین زمینه فرشید پورحاجت‌ دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان اظهارات وزیر راه مبنی بر خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس کالا برای کاهش قیمت مسکن را مثبت ارزیابی کرد و بورس کالا را علت آشفتگی بازار مصالح ساختمانی تلقی کرد.

پورحاجت معتقد است فعالیت بورس کالا اگر با شفافیت همراه باشد و در ساختار صنعت ساخت و ساز راه‌اندازی شود، برای بازار مسکن مفید خواهد بود اما بورس کالا عملا در کنترل قیمت‌ها نقش چندانی نداشته است.

وی افزود: امروز، سازندگان و انبوه‌سازان همچنان به همان روشی که قبل از عرضه مصالح ساختمانی در بورس عمل می‌کردند، نیازهای خود را تامین می‌کنند.

وی توضیح داد: ما همچنان روند قبلی را دنبال می‌کنیم، به عبارت دیگر، از مصالح‌فروشان سیمان و از تأمین‌کنندگان فولاد خریداری می‌کنیم. بورس کالا در این فرآیند به عنوان واسطه‌ای بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نقش دارد.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با تأکید بر این‌که بورس نتوانسته است قیمت مسکن را کنترل کند، افزود: انبوه‌سازان چندین بار هشدار داده‌اند که قیمت مصالح اصلی ساختمانی در حال افزایش است و کنترلی بر روی آن نداریم، اما این هشدارها نادیده انگاشته شد.

پورحاجت در ادامه با بیان این‌که کارخانه‌های تولید سیمان و فولاد محصولات خود را به صورت تدریجی به بازار مصرف عرضه می‌کنند، بیان کرد: با اینکه تقاضا برای نهاده‌های ساختمانی مانند کاهش یافته است؛ فولادی‌ها اعلام کرده‌اند در انتظار افزایش قیمت هستند!

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: پیش بینی قیمت آهن در نیمه دوم سال

وی با تأکید بر این‌که وجود بورس برای بازار مسکن در کل خوب است اما نه در شرایط کنونی، اظهار کرد: ساختار فعلی بورس کالا در کنترل قیمت مصالح ساختمانی موفق عمل نکرده است.

پورحاجت در پایان تأکید کرد: خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس را عاملی کمک کننده برای کنترل قیمت مسکن و کاهش آن تلقی کرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • علی پوراسمی
    علی پوراسمی1402/07/10 - 14:21 پاسخ

    ما به عنوان یک شرکت ساختمانی که در حال اجرای پروژه های دولتی هستیم با توجه به اخذ تمامی مجوزهایی سامانه تجارت در سال جاری همچنان به ما اجازه ورود به بورس کالا را نداده اند به دلیل اینکه کد نقش خود را بعد از 1/31اخذ کرده ایم،به ما بگویید این چه عدالتی است ،آیا این ایجاد رانت نیست

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.