بازار آهن در آرامش مقطعی

بازار آهن در آرامش مقطعی

سفر هیثم بن طارق پادشاه عمان به تهران بیانگر رابطه سران دو کشور برای توسعه و گسترش مناسبات اثربخش بوده اما نکته قابل توجه این است که انتظارات تورمی و مشکلات اقتصادی موجود در کشور جدی‌تر از اثر موقت سفر پادشاه عمان در کشور است و ممکن است همه چیز به روال قبل برگردد و بازارها مجددا در مسیر افزایشی قرار بگیرند...

آهن پرایس: قیمت روز آهن در کلیه زیرمجموعه‌های بازار داخلی روز گذشته نیز ثابت اعلام شد اما برخی محصولات فولادی در شماری از مبادی فروش با کاهش قیمت همراه بودند.

قیمت دلار هم که در کانال 52 هزار تومانی قرار داشت با کاهش 400 تومانی مجددا به کانال 51 هزار تومانی بازگشت و در پایان روز روی 51 هزار و 600 تومان بسته شد.

بررسی نوسانات بازار آهن

قیمت روز میلگرد در اکثر مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بود و چند کارخانه هم بین 100 تا 200 تومان کاهش قیمت داشتند.

قیمت تیرآهن نیز در بخش شاخه‌فروشی کاهشی بود به این صورت که قیمت تیرآهن فایکو و تیرآهن ذوب آهن اصفهان بین 20 تا 100 هزار تومان کاهش داشت و کارخانه کوثر اهواز و ظفربناب بدون تغییر قیمت بودند.

قیمت ورق رنگی شیروانی، ورق گالوانیزه و ورق روغنی در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شدند؛ قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه در برخی ضخامت‌ها کاهش 100 تا 200 تومانی داشتف چند کارخانه ورق سیاه کاویان و گیلان بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

قیمت روز قوطی پروفیل و انواع پروفیل‌ها در کلیه شرکت‌ها بدون تغییر بود و تنها برخی ضخامت‌های پروفیل نیکان با کاهش 500 تومانی همراه بود. انواع لوله‌های درز دار و بدون درز هم بدون تغییر قیمت بودند مثلا قیمت لوله داربستی، صنعتی، مبلی و ... ثابت اعلام شدند.

قیمت روز ناودانی ایرانی و اروپایی، نبشی و ناودانی هم در غالب مبادی فروش ثبات قیمت داشتند و تنها قیمت نبشی ناب تبریز در برخی ضخامت‌ها کاهش 100 تا 200 تومانی داشت.

آنطور که از روند نوسانات قیمت اهن آلات در روز گذشته برمی‌آید بازار تقریبا یکدست و آرام بود و غالبا در چنین مواقعی تقاضا هم تا حدودی بهبود می‌یابد اگرچه درخواست تخفیفات در کانال‌های بالاتر نیز در برخی مبادی از جمله در بازار میلگرد مشهود بود.

اما از آنجایی که کف قیمت میلگرد در تعدادی از مبادی فروش 25500 تا 25800 اعلام می‌شود بنظر می‌رسد این کانال قیمتی با توجه به نرخ آهن اسفنجی بورسی، بدون حباب است و کاهش بیشتر آن بعید به نظر می‌رسد.

از طرفی دیگر همانطور که در تحلیل‌های پیشین نیز اشاره کردیم اخبار سیاسی نیز در روند نوسانات بازار آهن و فولاد و بازار ارز اثر مثبتی داشته و به اصلاح جزئی این بازارها منجر شده است.

طبق شنیده‌ها سفر هیثم بن طارق پادشاه عمان به تهران بیانگر رابطه سران دو کشور برای توسعه و گسترش مناسبات اثربخش بوده اما نکته قابل توجه این است که انتظارات تورمی و مشکلات اقتصادی موجود در کشور جدی‌تر از اثر موقت سفر پادشاه عمان در کشور است و به عبارتی پس از مدتی کوتاه اثر مثبت این رویداد سیاسی کمرنگ خواهد شد و احتمالا بازارها دوباره در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که به دلیل تعطیلی هفته آینده عرضه‌های روز یکشنبه و دوشنبه به هفته منتهی به 17 خرداد موکول شد، همچنین از 23 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده در بورس روز گذشته تنها 4 هزار تن مورد معامله قرار گرفت و قیمت آن نیز 13 هزار و 697 تومان برآورد شد.

امروز نیز حدود 118 هزار و 930 تن شمش بلوم عرضه می‌شود که نرخ آهن 20 هزار و 492 تومان تعیین شده است. گفتنی است حجم این محصول در عرضه امروز کاهش 16 درصدی دارد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن زیر سایه اخبار سیاسی

همچنین براساس گزارش‌ها از اعمال محدودیت مصرف برق در صنایع فولادی باید گفت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی مکاتبه‌ای 3 سناریو برای قطعی برق در نظر گرفته‌اند که شامل تولید با 70 و 50 درصد ظرفیت و نیز تولید در کمترین میزان ممکن خواهد بوداست و احتمال دارد این سناریو از هفته آتی اجریی می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • ناشناس
    ناشناس 1402/03/09 - 00:37 پاسخ

    بعلت پشتیبانی نکردن مالی و عدم اجرای توافقات اکثریت سازندگان روی به کا ر در مراکز پتروشیمی کرده اند و رکود ساخت مسکن بعنوان یک صنعت پیشران در حال ورشکستگی میباشد