افزایش قیمت آهن با کاهش تولید ورق

افزایش قیمت آهن با کاهش تولید ورق

افزایش قیمت قوطی آهن در روز گذشته به دلیل یک خبر مرتبط با کاهش تولید ورق گرم و سرد اتفاق افتاد. این خبر نشان می‌دهد که عدم تأمین انرژی برای صنایع استراتژیک و کاهش تولید ورق‌های گرم و سرد احتمال افزایش قیمت آهن آلات را در پی خواهد داشت...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد روز گذشته با روند افزایش نسبی در برخی از حوزه‌ها همراه بود اما قیمت روز آهن در شماری از شرکت‌ها همچنان ثابت بود و شماری از مبادی فروش نیز کاهش قیمت داشتند.

نرخ ارز که ابتدای هفته به بیش از 50 هزار تومان رسیده بود روز گذشته کمی عقب‌نشینی کرد و مجددا به کانال 49 هزار تومانی برگشت، در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد 49 هزار و 850 تومان مبادله شد.

روند قیمت‌ روز آهن در بازار داخلی

قیمت میلگرد روز نرخ پیشنهادی دیروز در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد در برخی مبادی فروش افزایش 50 تا 200 تومانی مشاهده شد. قیمت میلگرد نیشابور بدون تغییر در هر کیلو 24 هزار و 510 تومان اعلام شد و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها ثابت بود و در برخی سایزها افزایش داشت به طوری که قیمت میلگرد 16 اصفهان با 100 تومان افزایش در هر کیلو حدود 25 هزار و 300 تومان اعلام شد.

قیمت تیرآهن عمدتا بدون تغییر و ثابت اعلام شد. قیمت تیرآهن ذوبی در برخی سایزها کاهش داشت و قیمت تیرآهن ظفربناب در برخی سایزها افزایش داشت. قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان دیروز نسبتا ثابت بود و در هر شاخه حدود 4 میلیون و 250 هزار تومان اعلام شد.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی و قیمت سپری هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد. قیمت نبشی ناب تبریز هم در کلیه ضخامت‌ها ثابت بود.

قیمت ورق سیاه، قیمت ورق اسیدشویی، قیمت ورق آجدار و سایر ورق‌های گرم عمدتا ثابت اعلام شدند اما قیمت ورق سیاه مبارکه بین 200 تا 800 تومان افزایش داشت. قیمت وق گالوانیزه در غالب مبادی فروش بن 100 تا 500 تومان کاهش داشت، قیمت ورق رنگی شیروانی عمدتا ثابت اعلام شد و قیمت ورق آهن روغنی در غالب شرکت‌ها بین 300 تا 1000 تومان افزایش داشت.

قیمت قوطی آهن، قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل Z و سایر پروفیل‌ها با افزایش قیمت 200 تا 500 تومانی همراه بود اما ثبات قیمت هم در برخی کارخانه‌ها مشهود بود. قیمت پروفیل نیکان با 500 تومان افزایش در هر کیلو به 36 هزار تومان رسید و قیمت پروفیل تهران با ضخامت 2 میلیمتر هم با افزایش 200 تومانی در هر کیلو حدود 36 هزار و 200 تومان اعلام شد.

قیمت لوله داربست، قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله صنعتی و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

به عقیده برخی دلیل افزایش قیمت قوطی آهن دیروز را ناشی از انتشار خبری مبنی بر کاهش تولید ورق گرم و سرد دانستند که از اتمام محصولات اولیه ناشی می‌شد.

طبق این خبر عدم تامین انرژی برای صنایع استراتژیک و کاهش تولید ورق گرم و سرد، خطر التهاب در بازار محصولات فولادی را افزایش خواهد داد.

در ماه‌های اخیر، محدودیت‌های برق به صنایع آسیب‌های زیادی وارد کرده و تولید و درآمد را کاهش داده است. اما تداوم این محدودیت‌ها باعث نگرانی از کاهش تولید محصولات گرم و سرد به دلیل تمام شدن مواد اولیه شده است.

بنابراین، تأمین انرژی برای واحدهای صنعتی استراتژیک باید در اولویت قرار گیرد؛ زیرا کاهش تولید احتمالی محصولات گرم و سرد منجر به افزایش قیمت‌ آهن آلات و تأثیرات منفی خواهد شد.

کاهش معاملات بورس با محدودیت صادرات

در همین زمینه علی اسکینی کارشناس فولاد به تحلیل وضعیت معاملات محصولات فولادی در بورس کالا پرداخت. وی اعلام کرد که در چهار ماهه اول امسال حجم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا به حدود 4.5 میلیون تن رسید و 2.2 میلیون تن از آن معامله شد که نشان از رشد قابل توجه نسبت به سال گذشته دارد.

 این افزایش به وجود آمده در حالی است که تقاضای مناسبی برای محصولات فولادی در بورس کالا وجود ندارد که دلیل آن کاهش صادرات و محدودیت‌های موجود در آن است.

او همچنین به بهای تمام شده محصولات فولادی اشاره کرد و تأثیر هزینه‌های انرژی و نرخ دلار بر روی آن بررسی کرد. اسکینی توضیح داد که با توجه به افزایش هزینه‌های انرژی و افزایش نرخ دلار، قیمت‌های محصولات فولادی تغییری نکرده و در واقع در همان حدی که در سال گذشته بوده است.

در پایان، او اشاره کرد که با وجود تلاش‌های بورس کالا برای کنترل قیمت‌ها، هزینه‌ها در صنعت فولاد همچنان با نرخ دلار رشد کرده و این باعث کاهش حاشیه سود شرکت‌های فولادی شده است.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است امروز در بورس کالا، 244 هزار و 880 تن محصولات فولادی عرضه می‌شوند. همچنین 188 هزار و 880 تن شمش بلوم با افزایش یک درصدی در قیمت و 18 درصد افزایش در حجم عرضه، معامله می‌شوند.

در معاملات امروز، 31 هزار تن تختال C با قیمت پایه 193 هزار و 500 ریال در دسترس خریداران قرار می‌گیرد. همچنین ورق رنگی 6 هزار تن با قیمت پایه 451 هزار و 803 ریال عرضه خواهد شد. در ادامه، 7 هزار تن ورق سرد B با قیمت 313 هزار و 516 ریال قابل خرید است. همچنین 7 هزار تن ورق قلع اندود با قیمت پایه 420 هزار و 450 ریال عرضه می‌شود، و در پایان، 5 هزار تن ورق گالوانیزه G با قیمت پایه 388 هزار و 965 ریال معامله خواهد شد.

در بازار بورس کالا، شمش بلوم از اوایل مرداد ماه با قیمت پایه میانگین 18 هزار و 632 تومان شروع به معامله نمود و تا امروز که نرخ پایه آن به 20 هزار و 163 تومان رسیده است. این رشد قیمتی حدود 1530 تومان در هر کیلوگرم را نشان می‌دهد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: نبود تقاضای مؤثر در بازار آهن

تا زمانی که تجار اجازه معامله‌ی خرید و فروش شمش با لغو بهین یاب در بورس کالا داشته باشند و قیمت‌های واقعی معاملات ال سی در بورس مشخص نشود، شاخص نرخ پایه شمش و سایر محصولات زنجیره تامین به این نحو تعیین می‌شود. در نتیجه، روند قیمت‌گذاری در بورس برای محصولات فولادی قابل پیش‌بینی خواهد بود، مگر اینکه تغییراتی در این مکانیزم اعمال شود. نرخ صادراتی شمش به میزان حدود 460 تا 465 دلار بر تن است که معادل حداکثر 450 دلار درب کارخانه می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)