روند احتمالی بازار آهن در روزهای آتی

روند احتمالی بازار آهن در روزهای آتی

در ابتدای مردادماه که بازارساز برای ساماندهی اوضاع بازار وارد عمل شد حدود هزار تومان قیمت فولاد را به صورت دستوری کاهشداد اما در طی 4 هفته اخیر به تدریج قیمت‌ها افزایشی شد و مجددا هزار تومان افزایش یافت که این امر به سردرگمی فعالان این حوزه منجر شد...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد روز گذشته در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی با ثبات قیمت روز آهن آلات همراه بود و نوسانات جزئی کاهشی در برخی از مبادی فروش نیز قابل مشاهده بود.

بازار ارز هم با روند کاهشی همراه بود و قیمت دلار با نوسانان 100 تا 200 تومانی تا کانال 48 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد 48 هزار و 900 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات قیمت آهن

روز گذشته قیمت روز میلگرد در اغلب مبادی فروش ثابت اعلام شد؛ اما در برخی مبادی قیمت میلگرد آجدار با کاهش جزئی 100 تومانی همراه بود؛ به عنوان نمونه قیمت میلگرد نیشابور با 100 تومان کاهش حدود 24 هزار و 410 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد فولاد زاگرس 23 هزار و 900 تومان برآورد شد و قیمت میلگرد امیرکبیر خزر هم ثابت بود و 24 هزار و 500 تومان معامله شد.

کف قیمت میلگرد در محدوده 23100 تا 23300 تومان برآورد که از قیمت مصوب میلگرد بورسی حدود هزار تومان پایین‌تر است.

قیمت روز تیرآهن نیز در اغلب مبادی فروش بدون تغییر عرضه شد اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها بین 500 تا 100 هزار تومان کاهش داشت.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری نیز در عمده مبادی فروش با ثبات قیمت همراه بودند اما افزایش 100 تا 500 تومانی هم در برخی مبادی فروش مشاهده شد.

قیمت ورق سیاه، ورق آجدار و انواع ورق گرم در چند کارخانه فولاد مبارکه و کاویان با کاهش 200 تومانی همراه بودند اما در برخی کارخانه‌ها قیمت ورق آهن ثابت اعلام شد. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی، قیمت ورق روغنی و انواع ورق سرد ثابت بودند.

قیمت روز پروفیل، قیمت پروفیل در و پنجره، قیمت پروفیل صنعتی و انواع پروفیل‌ها در غالب مبادی قروشثابت اعلام شدند اما قیمت پروفیل نیکان با افزایش 200 تومانی همراه بود. قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی و سایر لوله‌ها هم بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که حدود 95 درصد از عرضه‌های دیروز معامله شدند، به این صورت که حدود 21 هزار و تن محصول فولادی عرضه شده بود که از این میزان حود 20 هزار تن معامله شد.

 گفتنی است قیمت آهن اسفنجی 12 هزار و 529 تومان برآورد شد که گویا حدود 0.4 درصد کاهشی داشته است. همچنین طبق خبر که دیروز منتشر شد خرید آهن اسفنجی مچینگ برای شرکت‌های بازرگانی آزاد شد و خارج از سامانه بهین یاب صورت می‌گیرد.

امروز نیز 133 هزار و 740 تن شمش بلوم عرضه می‌شود که قیمت آن در هر کیلو 19 هزار و 898 تومان در نظر گرفته شده است. گفتی است حجم شمش در عرضه امروز حدود 17 درصد و قیمت آهن نیز حدود 2.2 درصد افزایش داشته است. کمتر از ده درصد عرضه‌های امروز به صورت اعتباری عرضه می‌شود.

با توجه به نحوه عرضه شمش در بورس امروز اگر قیمت‌ها سلیقه‌ای اعمال نشود، ضریب مثبت یک درصد و منفی 5 درصد اعمال خواهد شد. به این صورت که اگر استقبالی از شمش صورت نگیرد با اعمال ضریب منفی 5 درصد، باید شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

اما اگر محصول عرضه شده تقاضای خوبی داشته باشد روند افزایشی قیمت‌ها تداوم خواهد شد و قیمت پایه عرضه‌های آتی نیز تقویت خواهد شد. اما با توجه به حجم عرضه‌های اعتباری باید منتظر میزان استقبال از شمش امروز باشیم چرا که همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم معاملات امروز به نوعی قیمت پایه عرضه کلیه مقاطع فولادی زنجیره فولاد در بورس کالا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار کم تحرک آهن و فولاد

از ابتدای ماه مرداد با ورود بازارساز برای کنترل قیمت‌ها و اوضاع بازار، قیمت فولاد را حدود هزار تومان کاهش داد اما این کاهش طی ماه مرداد به تدریج افزایش یافت و به قیمت قبل بازگشت. به طوری که این رفت و برگشت و تعیین قیمت دستوری فعالان این حوزه را دچار سرگردانی کرده است از همین رو معاملات محدودی هم که انجام می‌شود با شک و تردید و به صورت جزئی است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.