ریزش نرخ در بازار مسکن

ریزش نرخ در بازار مسکن
ریزش نرخ در بازار مسکن

ریزش نرخ در بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، پس از گذشت یک سال از خیز قیمت‌ ها در بازار مسکن، آخرین گزارش‌ها از بازار پایتخت نشان می ‌دهد که در پی افت شدید حجم معاملات، در مرداد ماه قیمت مسکن نزولی شد و تا ۳ درصد کاهش یافت.  

تعداد معاملات مسکن در تهران در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت  ۵۴.۹ درصدی و قیمت مسکن هم با افزایش ۹۸.۲ درصدی مواجه شد اما با آغاز دوره رکود، شکست قیمت هم آغاز شد به طوری که قیمت مسکن در مرداد ماه نسبت به تیر ماه گذشته  ۳.۱ درصد کاهش داشت.

در حالی که از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه مجموعا ۳۰ هزار و ۲۰۱ فقره مبایعه ‌نامه منعقد شده، این عدد در مدت مشابه در سال گذشته نزدیک ۶۷ هزار فقره مبایعه نامه بوده است که افت حدود ۵۵ درصدی حجم معاملات مسکن را نشان می‌ دهد. همین کاهش تقاضا در کنار عدم افزایش قدرت خرید مردم باعث شد تا بازار مسکن وارد دوره رکود شود و معمولا هم دوره رکود با افت قیمت همراه است.

از این رو برنامه‌ های مسکنی وزارت راه و شهر سازی و گلنگ‌ زنی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی سیگنال مثبتی در بازار بوده است، این اقدام دولت در فضای عمومی و جو حاکم در بازار مسکن بی‌ تاثیر نبود و قشر مخاطب این برنامه را به صاحب‌ خانه شدن امیدوار کرد.

به طور قطع اثر واقعی این اقدام به تدریج در بازار نمایان می‌شود و می‌تواند تاثیر بیشتری در جهت آرامش و ثبات بازار داشته باشد. تمام دستگاه‌ های مربوطه به صورت یکپارچه بر روی تحقق برنامه ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی متمرکز شده‌اند، پیش از این دستگاه‌ های مختلف به صورت جزیره‌ای اقدامات خود را در بخش مسکن انجام می‌ دادند اما امروز تمام سازمان‌ های دولتی، غیردولتی و نهاد ها به دنبال تحقق یک برنامه واحد هستند.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: