بهترین زمان برای خرید مسکن

بهترین زمان برای خرید مسکن

به عقیده کارشناس بازار مسکن شرایط رکورد تورمی به ثبات این بازار منجر شده است. تثبیت قیمت‌‌های کشف شده در بازار فرصت خوبی برای خریدار و فروشنده فراهم می‌کند؛ بر همین اساس شرایط فعلی بازار مسکن فرصت خوبی برای خرید به شمار می‌رود...

آهن پرایس: در فصل بهار سال ۱۴۰۲، بازار معاملات مسکن در شهر تهران تحولات متنوعی را تجربه کرد. این تحولات تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات در قیمت دارایی‌های مختلف، به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه‌های طرح جدید و خودروها، شکل گرفته‌اند.

یکی از جوانب مهم این تحولات، رشد مثبت ماهانه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران است. این موضوع از افزایش قیمت مسکن در این بازار در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ حکایت دارد.

همچنین، یکی از ویژگی‌های دیگر این تحولات، کاهش چشمگیر حجم معاملات مسکن است. این موضوع نشان‌دهنده کاهش فعالیت‌های معاملاتی در این بازار در این بازه زمانی است.

به طور کلی، با توجه به تحولات اخیر بازار مسکن در تهران، مشاهده می‌شود که افزایش قیمت‌ها و کاهش حجم معاملات از ویژگی‌های اصلی این بازار در فصل بهار سال ۱۴۰۲ بوده‌ است.

تحولات بازار مسکن در تهران در تابستان ۱۴۰۲

از تیرماه سال جاری، با تثبیت بازار ارز، ثبات نسبی قیمت آهن آلات و اقدامات مؤثر در زمینه افزایش عرضه مسکن، بازار مسکن در شهر تهران دچار تحولات مثبتی شد. این تحولات ناشی از کاهش فشارهای تورمی در بازار مسکن بوده و نمایانگر بازگشت به وضعیت نسبتاً آرام در این بازار است. مجموعه این عوامل باعث کاهش رشد ماهانه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در سه ماهه تابستان شده است.

این کاهش قیمت در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب به مقدار ۲.۲٪ منفی، ۱.۰٪ منفی و ۰.۶٪ منفی اتفاق افتاده است. این تغییرات حاکی از بهبود وضعیت بازار مسکن در تهران و کاهش فشار تورمی در این بازار در تابستان ۱۴۰۲ است.

اوضاع بازار مسکن در مهرماه ۱۴۰۲

با توجه به آخرین آمار موجود، در مهرماه سال ۱۴۰۲، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی، مجدداً با رشد مثبت هرچند کمی مواجه شده است. به عبارت دقیق‌تر، در این ماه، رشد مثبتی در قیمت مترمربع مسکونی مشاهده می‌شود، هرچند این رشد بسیار جزئی است.

در عین حال، حجم معاملات بازار مسکن در مهرماه نسبت به ماه شهریور به اندازه ۲۰٪ افزایش یافته است. این افزایش نشان از روند فعالیت بیشتر در بازار مسکن در تهران در مهرماه ۱۴۰۲ است.

با توجه به این تحولات، مشاهده می‌شود که بازار مسکن در تهران در مهرماه تغییرات مثبتی را تجربه کرده و از رشد منفی در قیمت‌ها دوره‌های گذشته کاسته و حجم معاملات نیز افزایش یافته است.

تأثیر تورم بر بازار مسکن

فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن، بر شرایط رکوردی تورمی در بازار مسکن اشاره کرد و این امکان را مورد تأیید قرار داد که وقوع تورم بالاتر در سال آینده یا در پایان امسال وجود دارد. او بیان کرد که در شرایط کنونی که تورم هنوز به میزان زیادی افزایش نیافته، شرایط خرید و فروش مسکن برای مردم بهتر است.

پورحاجت تاکید کرد که در شرایط فعلی بازار مسکن، افراد بهترین شانس را دارند تا خانه خرید کنند. او توصیه کرد که افراد هر چه سریعتر خرید کنند تا از تورم ناشی از افزایش قیمت‌ها کمتر ضرر ببینند و از این رو، بهترین شرایط برای خرید مسکن در دسترس مردم وجود دارد.

این کارشناس افزود که شرایط رکورد تورمی منجر به استحکام بازار شده و به نوعی بی‌ثباتی کاهش پیدا کرده است. این وضعیت به سازندگان نیز امکان می‌دهد که واحدهای خود را با خیال راحت‌تری به فروش برسانند زیرا بازار در وضعیت نسبتاً ثابتی قرار دارد.

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن خوزستان درباره کمبود نقدینگی مردم برای خرید مسکن توضیح داد که در شرایط بازاری که دارای استحکام و ثبات است، سازندگان می‌توانند با شرایط بهتر و با همکاری بیشتر با مردم، واحدهای خود را به قیمت‌های بهتری عرضه کنند.

در ادامه می‌تواننید این خبر را نیز مطالعه کنید: جدیدترین آمار از بازار مسکن

به طور کلی، تورم و وضعیت اقتصادی می‌توانند تأثیراتی بر بازار مسکن داشته باشند و شرایطی را ایجاد کنند که به مردم و سازندگان فرصت‌ها و چالش‌های خاصی ارائه دهند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.