پیروی قیمت آهن از مواد اولیه

پیروی قیمت آهن از مواد اولیه

قیمت آهن و میلگرد طی یک ماه گذشته عمدتا روند ثابتی داشته است اما بررسی نمودار قیمت آهن کیلویی در این بازه زمانی از افزایش آرام و تدریجی محصولات پایین دست به تبعیت از فشار افزایش قیمت مواد اولیه حکایت دارد....

آهن پرایس: روز گذشته روند کلی قیمت روز آهن آلات در اکثر حوزه‌ها به صورت کاهشی بود اما شمار زیادی از مبادی فروش ثبات قیمت داشتند و چند کارخانه هم در بازار میلگرد با افزایش قیمت همراه بودند.

بازار ارز روز گذشته نیز روند نسبتا ثابتی داشت و قیمت دلار نوسان چندانی نداشت. به این صورت که هر دلار بازار آزاد در پایان روز روی 49 هزار و 150 تومان بسته شد.

نوسانات قیمت آهن کیلویی

روند اصلاح قیمت پروفیل ساختمانی، قیمت پروفیل گالوانیزه، پروفیل آلومینیوم و سایر پروفیل‌ها روز گذشته نیز تداوم داشت و هر کیلو پروفیل بین 100 تا 500 تومان کاهش داشت اگرچه شماری از مبادی فروش هم قیمت‌ قوطی آهن را ثابت اعلام کردند.

قیمت روز لوله مانیسمان، قیمت لوله داربست و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم در عمده مبادی فروش بین 100 تا 500 تومان کاهش داشتند. قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری هم در کلیه مبادی فروش بدون تغییر عرضه شد. قیمت نبشی ناب تبریز 3 میل 4*4 روز گذشته با افزایش 100 تومانی در هر کیلو 25 هزار و 600 تومان به فرش رسید.

قیمت میلگرد آجدار روز گذشته در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما در چند کارخانه افزایش قیمت 100 تا 500 تومانی هم گزارش شد. به عنوان نمونه قیمت میلگرد نیشابور با کمی افزایش در هر کیلو 24 هزار و 610 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد میانه نیز حدود 100 تومان افزایش قیمت داشت و هر کیلو از آن 24 هزار و 500 تومان به فروش رسید اما قیمت میلگرد ابرکوه همچنان ثابت بود و 23 هزار و 600 تومان برآورد شد.

قیمت روز میلگرد بنا بر برخی شنیده‌ها حدود ۲۳،۴۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ تومان اعلام می‌شود و متوسط قیمت آن نیز ۲۴،۱۱۰ تومان برآورد شدکه طی یک هفته گذشته به‌رغم برخی تغییرات جزئی، نسبتا ثابت بوده است.

قیمت انواع ورق سرد روز گذشته نیز ثابت اعلام شدند به طوری که قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی و قیمت ورق استیل در کلیه شرکت‌ها بدون تغییر عرضه شدند. قیمت ورق سیاه نیز در غالب شرکت‌ها ثبات داشت اما قیمت ورق آهن کاویان در برخی ضخامت‌ها بین 100 تا 200 تومان کاهش داشت.

قیمت روز تیرآهن در غالب مبادی فروش در هر شاخه بین 10 تا 50 هزار تومان کاهش داشت و شماری از مبادی فروش هم بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است امروز حدود 285 هزار و 306 تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که از این میزان 234 هزار و 440 تن به میلگرد اختصاص دارد. قیمت میلگرد امروز در عرضه بورس با 4.5 درصد کاهش، حدود 22 هزار و 388 تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین حدود 27 هزار و 98 تن تیرآهن عرضه می‌شود که قیمت این محصول نیز در هر کیلو 22 هزار و 953 تومان تعیین شده است که گویا حدود 1.3 درصد افزایش یافته است. علاوه‌براین حدود 2 هزار و 90 تن ناودانی، 2 هزار و 278 هزار تن نبشی، 19 هزار و 400 تن ورق گرم عرضه می‌شود.

براساس گزارش‌ها از ابتدای مرداد تا کنون بازارساز برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت‌ها خرید شمش بورسی را آزاد کرد، همچنین خرید اعتباری از بورس نیز مجاز شد، از همین رو از ابتدای مرداد تا کنون طبق نمودار قیمت آهن کیلویی نحصولات نهایی در فشار افزایش نرخ شمش و آهن اسفنجی قرار گرفته و ناگزیر روی ریل افزایش تدریجی قرار دارد و اگر نمودار قیمت‌ها را بررسی کنیم متوجه این سیر افزایشی خواهیم شد. در ادامه رشد تدریجی قیمت میلگرد 14 اصفهان روی نمودار قیمت میلگرد در یک ماه گذشته نمایش داده شده است.

طبق آمار قیمت محصولات اولیه و میانی در بازارهای صادراتی تا حدودی افزایش یافته است و اتصال بازار صادراتی به بازار داخلی، به رونق شمش در بازار داخلی منجر شده است این در حالی است که قیمت اهن الات در پایین دست زنجیره فولاد با رکود عمیقی همراه است و بازار صادراتی چین نیز رونق چندانی ندارد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: سیر خطی نوسانات در بازار آهن

افزایش تدریجی قیمت شمش و آهن اسفنجی یک ماه اخیر به افت تقاضای بیشتر محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات پایین دست منجر شده است و از آنجایی که در بازار داخلی ما سیستم قیمتگذاری دستوری حاکم است احتمالا حمایت از صاحبان صنایع همچنان ادامه‌دار بوده و قیمت‌ها به تدریج و به آرامی تقویت خواهند شد. البته این روند تا زمانی است که بازارساز همچنان به فکر حمایت از تولیدکنندگان باشد و ممکن است مجددا برنامه و دستورالعمل جدید اجرا کند که تغییر روند بازار را در پی داشته باشد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی